Profile for Jesse D. Walker > Reviews

Browse

Jesse D. Walker's Profile

Customer Reviews: 518
Top Reviewer Ranking: 2,299
Helpful Votes: 1755




Community Features
Review Discussion Boards
Top Reviewers

Guidelines: Learn more about the ins and outs of Your Profile.

Reviews Written by
Jesse D. Walker RSS Feed (Logan, UT)

Show:  
Page: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11-20
pixel
RECOVERY 2.0: Move Beyond Addiction and Upgrade Your Life
RECOVERY 2.0: Move Beyond Addiction and Upgrade Your Life
by Tommy Rosen
Edition: Paperback
Price: $14.16
73 used & new from $9.47

5.0 out of 5 stars I like this book., February 27, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
This book meshes with much of what I know of addiction and recovery, and is helping me deal with a few of my emotional issues. I like the author's writing style. It's easy to follow> Occasionally it seems that it might be filled with just a bit too much biographical information, but the book is also filled with solid advice, from a variety of therapeutic modalities. I appreciate the solid grounding in the 12 steps combined with mindfulness meditation and a few other things that research is showing are very promising for helping people deal with addictions of all kinds.


Mead File Folders, Letter Size, 1/3-Cut Tab, Manila, 50 per Box (25708)
Mead File Folders, Letter Size, 1/3-Cut Tab, Manila, 50 per Box (25708)
Price: $9.50

4.0 out of 5 stars Generic product, similar to others I have. They're fine., February 12, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
I'm not sure what brand my prior file folders were, but they're just about the same, minus the "Mead" name printed inside the folder of these ones. They are of adequate quality, and there's nothing wrong with them, but they're also not made of magical unicorn paper, so it's just a commodity. If you find a cheaper price on a different brand, I'd say go with the lower price.


Avery Ink Jet Magnetic Business Cards, 10 Precut Cards/Sheet, 30 Cards/Pack (8374)
Avery Ink Jet Magnetic Business Cards, 10 Precut Cards/Sheet, 30 Cards/Pack (8374)
Price: $10.02
26 used & new from $2.50

2.0 out of 5 stars Not great., February 12, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
Well, I'm not sure what I was expecting, but this is the thinnest, worst magnetic sheet I've ever seen. Super thin. I guess that makes it easier for printers to handle (that part went fine), but it's barely sticking to my fridge, so I wouldn't recommend it. Besides that, every sheet in the package (yes, all three of them) is significantly warped, so that individual business card magnets will not lie flat against a surface. Unprofessional, and not worth purchasing. My preferred solution: adhesive magnet sheets I got from a popular auction site that are pre-cut in business card size. You just peel the adhesive, stick your bunsiness card squarely on there, and it's done. Good solution for small quantities, and not any more work than this option.


Classic Brands 8-Inch Advantage Innerspring Mattress, Twin
Classic Brands 8-Inch Advantage Innerspring Mattress, Twin
Offered by Mattress Firm Inc.
Price: $138.00
2 used & new from $138.00

5.0 out of 5 stars For the price, an excellent choice., February 7, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
This is my second mattress of this type. The first, a Signature Sleep Contour 8-Inch Mattress, Queen, is the one I sleep on. This new one, a twin, is for guest bed use and for my toddler as she outgrows her smaller bed.

Pluses:

First, the fact that it's delivered to your home (in basically a large duffel bag, inside a huge box), and offers such a neat 'unwrapping' experience. Yeah, it's fun. The mattress quality is actually surprisingly good. The bed fluffs up without a problem, and it's not as wimpy or spongy as you might think. Actually, not at all. It's a mattress, and feels like one. This twin mattress is a significant step up from the cheap 'bunk bed' and discount store bargain mattresses. It's supportive, a decent weight, and feels great to lie down on, even for us normal-sized human beings. The wrapped coils are nice, and noticeable (in a good way... motion isolation).

Minuses:

Two things I can think of: one, like most mattresses (all?), it'll sag a bit over time. I don't think this style is worse than any other, but expect it to have a shallow depression after a few months to a year. Flipping and rotating the mattress will help with that. Also, due to the way these mattresses are packaged and delivered,the sides/edges cannot be reinforced like they are in some other nice mattresses. So, the edges have some 'give' to them, which you might feel when sitting on the edge. Not really a big deal, since you don't sleep on the very edge, and this particular mattress (unlike my queen mattress) has stronger, more supportive coils at the sides to deal with this issue, which is a plus for this one. This one also features respectable 13 gauge springs (my queen: 15 ga), which should help with both of these potential 'negatives'.

Overall, I think it's a great mattress for the price. Yes, you could probably get something better if you were willing to shop around locally and pay FAR more, but in this price range, I'm not sure it can be beat for value.


Barilla Whole Grain Pasta
Barilla Whole Grain Pasta
Price: $15.16

4.0 out of 5 stars Barilla: expensive, and not what it used to be., February 5, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
When Barilla pasta was made in Italy, it was awesome, as all Italian pastas are (and must be, since the Italian government takes their pasta seriously). Several years back, Barilla started being made in the USA, and quality immediately dropped, so it's basically the same stuff you get with any other brand now. That said, it's not horrible pasta, it's just not really good pasta either, and not worth a premium price.

This whole grain pasta was interesting. Basic spiralled rotini. The whole grain flavor was mild, and decent. I do like the idea of making pasta from whole grains, I'd like to pretend it makes it better for me. Which it probably does, a little, thanks to the added fiber. The Amazon price is typically a bit higher (up to double) what you'd pay for the same product in your local supermarket, so there's definitely a price premium for ordering on Amazon. Still, it might be worth it if you can't get to a supermarket regularly.


Beneath the Surface: Killer Whales, SeaWorld, and the Truth Beyond Blackfish
Beneath the Surface: Killer Whales, SeaWorld, and the Truth Beyond Blackfish
by John Hargrove
Edition: Hardcover
Price: $15.85

1 of 2 people found the following review helpful
4.0 out of 5 stars A nice look inside the lives of captive Orcas (and their trainers), January 30, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
I liked this book. It's a great inside look at the life of a Sea World orca trainer, including how he got there, his experiences while there (of all kinds: with the animals, with other trainers, with the public, and with Sea World corporate-types). It also offers a special insight into the minds of the whales, as told by the type of person that knows them best, having spent more time interacting with orcas than anyone else.

The book is well written, easy to read, and pretty engaging. If you're at all interested in orcas, it's definitely one to add to your library.


Barilla Plus Elbow Pasta, 14.5 Ounce (Pack of 8)
Barilla Plus Elbow Pasta, 14.5 Ounce (Pack of 8)
Price: $15.92

0 of 1 people found the following review helpful
4.0 out of 5 stars Barilla: expensive, and not what it used to be., January 30, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
When Barilla pasta was made in Italy, it was awesome, as all Italian pastas are (and must be, since the Italian government takes their pasta seriously). Several years back, Barilla started being made in the USA, and quality immediately dropped, so it's basically the same stuff you get with any other brand now. That said, it's not horrible pasta, it's just not really good pasta either, and not worth a premium price.

This plus pasta was interesting. The elbows were twisted, and had little stripes down the side. I liked that, as it gave them a better texture than a typical macaroni. The 'plus' flavor was mild, and decent. I do like the idea of throwing healthy stuff into the pasta itself, since sometimes I don't dress it up all that much, and like to pretend it makes it better for me. Which it probably does, a little. The Amazon price right now gives you seven pounds of pasta for about fourteen bucks, or about two dollars a pound. Which is twice as much as the same stuff in the store when on sale. Definitely a price premium for ordering on Amazon, which might be worth it if you can't get to a supermarket regularly.


Barilla Veggie Pasta, Rotini, 12 Ounce (Pack of 8)
Barilla Veggie Pasta, Rotini, 12 Ounce (Pack of 8)
Price: $17.66

4.0 out of 5 stars Barilla: expensive, and not what it used to be., January 30, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
When Barilla pasta was made in Italy, it was awesome, as all Italian pastas are (and must be, since the Italian government takes their pasta seriously). Several years back, Barilla started being made in the USA, and quality immediately dropped, so it's basically the same stuff you get with any other brand now. That said, it's not horrible pasta, it's just not really good pasta either, and not worth a premium price.

This veggie pasta was interesting. The rotini was made with spinach and zucchini. The vegetable flavor was mild, and decent. I do like the idea of throwing veggies into the pasta itself, since sometimes I don't dress it up all that much, and like to pretend it makes it healthier. Which it probably does, a little. The Amazon price right now gives you six pounds of pasta for about fifteen bucks, or about two-fifty a pound. Which is two and a half times as much as the same stuff in the store when on sale. Definitely a price premium for ordering on Amazon, which might be worth it if you can't get to a supermarket regularly.


Chef-mate Sauce, Basic Cheddar Cheese, 106-Ounce
Chef-mate Sauce, Basic Cheddar Cheese, 106-Ounce
Price: $15.57

4.0 out of 5 stars A bit bland, but not bad. Get their "Golden Cheese Sauce" instead?, January 24, 2015
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
I've worked in a restaurant in the past, but tested this product in a home environment. Coming in a #10 can, it's clearly intended for the foodservice industry. Chef-Mate makes about half a dozen different cheese sauces, and this isn't the one I'd pick if I were to get it again. The product is rather bland, without much flavor. While that does allow you to add your own seasonings, I didn't find it ideal. I wanted something I could use directly (to just stir it in with pasta and have mac and cheese, for instance). That didn't work out so well until I added some extras. The literature that came with the product suggested that their "Golden Cheese Sauce" might be a better fit for my needs. It doesn't seem to be listed on Amazon at the moment, though.

If you're going to dress it up with other seasonings, it might work well for your needs. On its own, likely not so much.


Tiggly Counts, Award winning Educational Math Toys and Learning Games for Kids
Tiggly Counts, Award winning Educational Math Toys and Learning Games for Kids
Price: $29.99
8 used & new from $24.59

1 of 1 people found the following review helpful
3.0 out of 5 stars Use the apps without the toys first (it's free), January 24, 2015
= Durability:4.0 out of 5 stars  = Fun:3.0 out of 5 stars  = Educational:4.0 out of 5 stars 
Vine Customer Review of Free Product (What's this?)
This company is just getting off the ground, so things may get better in the future, but here's my experience:

The blocks are too big for easy use on 7 and 8" tablets, which is what I used it on. On a 7" tablet, there's only one way the 5-unit toy can be placed on the screen (diagonally, across the whole thing). For younger kids, this will be thoroughly annoying, as it likely won't register correctly on the device.

The toys don't always register correctly even when they are placed on the screen in an appropriate location. Multiple times, we had them come up as the wrong numbers, possibly because the entire surface of the toy didn't contact the electronic device simultaneously. Wanna teach your kids bad math? That'll do it.

The apps are quite limited. I used two with my child: Tiggly Addventure, and Tiggly Cardtoons. Addventure has only two scenarios. Kids can play through both in about five minutes. Then what? Well... they can do the exact same thing again. Cardtoons is also limited, as each number (1 through 5) only has half a dozen or so 'cards' attached. Repetition will start popping up quickly. Yes, the apps are well designed, and have great graphics, but they get boring very quickly. The company should (and probably will) add more scenarios to its apps with updates.

I found the apps far more fun and enjoyable when used in "finger touch" mode, without the toys completely. And the apps are free. Download them. Try them out. Use them. And if you think the toys would be helpful once you do, then get them. But don't spend money on them until you do that.
Comment Comment (1) | Permalink | Most recent comment: Jan 31, 2015 8:21 PM PST


Page: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11-20